Pierwszy stack – plamy słoneczne

To był piękny, słoneczny, majowy dzień, a ja mogłem go całkowicie zmarnować na „głupoty”. Mogłem pisać kolejne funkcje oprogramowania Maliny, mogłem też dokończyć astoskrzynkę, mogłem zapewne zrobić wiele rzeczy, ale wyciągnąłem teleskop z domu i uzbroiłem go w filtr ND5.0, OIII praz UV/IR Cut…

Słońce w tym roku jest w drodze do minimum swej aktywności obecnego cyklu. Oznacza to, że wybrałem sobie kiepski moment na zakup teleskopu z nadzieją na obserwacje słonecznych plam. Ale jednak zaglądam od czasu do czasu na stronki informujące o aktywności słonecznej i 7-go maja 2018 udało mi się trafić na małą grupkę plam w regionie o numerze 2708.

SDO_HMIIF_5122708_HMIIF

Za pomocą opisanej wcześniej zmodyfikowanej kamerki MS LifeCam Studio i programu SharpCap zarejestrowałem 2 minuty i 59 sekund filmu, co przy 30 klatkach na sekundę dało 5370 klatek. Następnie, korzystając z różnych poradników, zabrałem się za program Autostakkert. Program ten przeznaczony jest do stack’owania pojedynczych ujęć (zdjęć lub klatek filmu AVI) w celu uzyskania dużo lepszego obrazu i pozbycia się szumu oraz innych przypadkowych efektow. Nie wiem sam, co mam sądzić o efektach mojej pracy, ale biorąc pod uwagę rozmiar plamek w tym regionie, obraz z pojedynczej klatki i wynik stack’owania, a także fakt, że robiłem to po raz pierwszy, to chyba powinienem być zadowolony. 🙂 Oczywiście ten lazurowy kolor zawdzięczam wąskopasmowemu filtrowi Baader OIII.

2708_single
2018.05.07, Region 2708, pojedyncza klatka obrócona o 31°, 640×480
2708_stack
2018.05.07, Region 2708, stack z 90 najlepszych klatek, 640×480

Byłem trochę zawiedziony, ponieważ nie udało mi się uchwycić półcieni, ale pocieszam się tym, że na zdjęciu ze strony spaceweatherlive.com też półcieni nie widać, najwyraźniej te plamki były naprawdę małe. Za to uchwyciłem granulację, udało mi się też zobaczyć to zjawisko przez okular.

Reklamy