Astroskrzynka

Teleskop posiadam już 11 miesięcy i choć niewiele mam szkiełek i akcesoriów, to nadszedł czas na przesiadkę z kartonowego pudełka do astroskrzynki. Oglądałem wiele różnych projektów, któych autorzy zapewne prowadzą obserwacje od wielu lat, bo skrzynki mają pełne, a niektórzy nawet posiadają więcej, niż jedną skrzyneczkę. Najczęściej widuje się adaptacje aluminiowych walizeczek poprzez wypełnienie ich piankami z wycięciami pod akcesoria. Ja nosiłem się z zamiarem wykonania astroskrzynki własnoręcznie, ale nie miałem jeszcze pomysłu. Któregoś dnia wpadły mi w ręce różnych rozmiarów 9mm płyty z twardego MDF’u powlekane jeszcze twardszą okleiną. Z myślą, jak to sprawnie i elegancko zrobić, nabyłem łączniki kątowe i 100 śrub z łbem stożkowym i otworem pod klucz imbusowy.  Kilka wieczorów spędzonych z miarką, ołówkiem, piłą i wiertarką dało w efekcie całkiem zgrabną, aczkowliek ciężką skrzyneczkę. brakuje jeszcze wieka (płyta czeka na wycięcie), typowych dla skrzynek zapinek, gumowych nóżek (skzynka będzie stała jak walizka, ciężkimi akcesoriami do dołu) i „walizkowego” uchwytu, ale zawiasy już są. Mam dojście do grubej gąbki w dużych kawałkach, ale nie do końca wiem, jak sobie poradzić z wycinaniem otworów pod akcesoria. Mam również białą twardą piankę, a to można z kolei ciąć gorącym drutem, ale nie wiem, czy pianka nie stwardnieje w miejscach nadtopienia i czy nie będzie rysować powierzchni sprzętu. Obecnie wycinam w gąbce nożykiem podobnym do skalpela, a elementy z gąbki sklejam taśmą dwustronnie klejącą 3M. Na marginesie, delikatny filtr ND 5.0 przykrywam grubym i twardym tekturowym kołem.

Do zmierzenia się ze skrzynką zmusiła mnie konieczność. Po pierwsze, należało zabezpieczyć delikatny filtr słoneczny, który jest niemały: 32 cm średnicy. Po drugie, planuję wyjazd pod ciemne niebo jak tylko zamknę najważniejsze tematy związane z napędem, więc chcę mieć możliwość po prostu zapakowania akcesorów do auta. Po trzecie, sprzętu przybywa i nie jest dobrze trzymać wszystko w jakimś kartonie.

Nie ma co się rozpisywać, dlatego wrzucam kilka zdjęć, a jak dorobię wieko i resztę, to uzupełnię materiał.

astroskrzynka2
astroskrzynka1
astroskrzynka3
astroskrzynka4
astroskrzynka5
astroskrzynka6

Aktualizacja: maj 14, 2018

Korzystając z pięknej pogody wyciągnąłem do ogródka… Nie, nie teleskop, wyciągnąłem nie dokończoną skrzynkę z zamiarem wyposażenia jej w wieko. Jakiś czas temu kupiłem dzieciakom małe i proste narzędzia, jak ręczną wiertarkę, piłę i takie tam, więc mieliśmy fajną zabawę dłubiąc razem w drewnie. Tak, jak poprzednio, także i tym razem: wyrzynarka, wiertarka, pilnik i trochę śrubek. No i oczywiście płyta z tego samego, co poprzednio, materiału. Kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu dało w efekcie przyzwoite wieko dla mojej skrzyneczki. Moje zabawki nie będą się już kurzyć. Niestety, nie mam jeszcze zamków, walizkowego uchwytu i nóżek, więc czeka mnie jeszcze jedna aktualizacja.

astroskrzynka7astroskrzynka9astroskrzynka10astroskrzynka11

c.d.n.

Reklamy