Modyfikacja – zarys ogólny

Fabryczna konstrukcja teleskopu zakłada zmianę jego położenia w dwóch osiach w oparciu (dosłownie!) o kawałki teflonu ślizgające się po tłoczonej cienkiej aluminiowej blaszce. Lub odwrotnie. Domyślam się, że to tłoczenie pozwala uzyskać lepszy poślizg.

Teleskop Bresser Messier, w przeciwieństwie do pewnych innych konstrukcji, pozwala na zamontowanie dość ciężkiego sprzętu, jak np. lustrzanka – co zmienia położenie środka ciężkości teleskopu – bez obawy o jego natychmiastowe opadnięcie. Jest to zarówno zaletą, jak i wadą tego rozwiązania. Trzeba wiedzieć, że sama tuba wazy 11,5 kg! Ręczne popychanie i ciągnięcie podczas obserwacji, zarówno w górę i w dół, jak i w lewo i w prawo,  jest naprawdę niełatwe. Dla kogoś, kto nie zamierza chwilowo zawieszać na tubie ciężkiego sprzętu, a tylko sobie pooglądać to i owo, takie ruchy są naprawdę uciążliwe. Ciesze się, że wybrałem tego własnie producenta, bo sprzęt jest naprawdę dobry, ale już układam w głowie plan modyfikacji.

Mam ogromną przyjemność współpracować z osobami chętnymi do pomocy, bo choć jestem majsterkowiczem, to nie jestem wszechwiedzący i wielokrotnie uzyskałem podpowiedź lub wręcz czynne wsparcie, co wielokrotnie dało wiele lepszy efekt od tego, co sam wcześniej wymyśliłem.

Oprócz modyfikacji, w planie mam kilka dodatków, których zakup jest możliwy, ale samodzielne ich wykonanie jest tańsze i daje dużo frajdy z dobrze wykonanej roboty.

Oto lista przeróbek i dodatków, które zamierzam(y) wykonać (nie da się przewidzieć wszystkiego z góry, więc lista będzie aktualizowana).

 1. Obudowa filtra solarnego.
 2. Modyfikacja zawieszenia w osi pionowej.
 3. Platforma na kołach dla łatwiejszego przemieszczania całości.
 4. Modyfikacja zawieszenia w osi poziomej.
 5. Chłodzenie lustra głównego.
 6. Napęd w osi pionowej z użyciem silnika krokowego.
 7. Napęd w osi poziomej – jak wyżej.
 8. Elektronika i kabelki
 9. Mikrokontroler Arduino i oprogramowanie.
 10. Napęd wyciągu z użyciem silnika krokowego.
 11. Oprogramowanie do transformacji współrzędnych.
 12. Zmodyfikowana „Tabela Wimmera”.
 13. GOTO, czyli automatyczne ustawianie teleskopu „na obiekt”.
 14. Tracking, czyli śledzenie obiektu.
 15. Zautomatyzowana platforma paralaktyczna.

Jak widać, czeka nas mnóstwo pracy, zarówno w roli stolarza, majsterkowicza, mechanika, elektronika, informatyka i pewnie jeszcze paru innych „ika”. Postaram się opisać dokładnie, jakie materiały i czynności składają się na funkcjonalne rozwiązania, może komuś się to przyda. Kiedy piszę ten tekst, co nieco jest już wykonane. Doświadczenie pokazało, że często więcej czasu zajmuje pomysł, projekt i ich modyfikacje w czasie konsultacji z kolegami, niż samo wykonanie danego elementu lub modyfikacji. Oczywiście to, co robimy, ma nie tylko działać – ma również cieszyć oko i być zdatne do długiego użytkowania.

Reklamy