Akcesoria na początek

Jeszcze nie miałem teleskopu w rękach, ale już wiedziałem, co trzeba dokupić, żeby zabawa była w pełni. Przygotowywałem swoją „listę życzeń” – taki mechanizm oferuje sklep, w którym rozpocząłem zakupy.

Korzystając z faktu, że powinienem kupić nie będącą w zestawie soczewkę Barlow’a i jakiś krótkoogniskowy okular, zdecydowałem się poczekać z Barlow’em i postawić na nietypową dość konstrukcję: okular z zoom’em. To rozwiązanie staje się już dość popularne i oferują go różni producenci, ale i tu można dostrzec różnice w opiniach. Znalazłem coś, co przykuło moją uwagę: Sky at Night Magazine group test winner! 93% score „For us the Meade gave the most pleasing views with all our test telescopes, and so is deservedly the winner”. Tak więc wysokiej jakości zoom 8-24 mm firmy Meade będzie pierwszym akcesorium, jakie chciałbym mieć. Pozwoli to na płynną regulację powiększenia bez odrywania oka i tym bardziej bez przekładania okularu. Przynajmniej w teorii.

1_zoom_eyepiecefoto: http://www.rothervalleyoptics.co.uk

Kolejny na liście pojawił się filtr księżycowy. Nasz rzekomo naturalny satelita jest tak jasny, że niezbędne jest przyciemnienie jego obrazu w powiększeniu do około 18% (taką wartość podaje producent – Celestron).

2_moon_filterfoto: http://www.rothervalleyoptics.co.uk

Nadal nie odpuszczam plamom na Słońcu. Dopadnę je, ale najpierw muszę zdobyć filtr słoneczny. W przeciwieństwie do filtru księżycowego, filtr słoneczny tłumi 99,999% widzialnego promieniowania. To nie byle co przy wspomnianych wcześniej 76 mm lustra, a co dopiero przy 254 mmm. Taki filtr w postaci nakładki na wlot teleskopu 10″ to droga zabawka. Postanowiłem więc, że kupię arkusz filtru 12″ x 12″, a obejmę skonstruuję samodzielnie. W tym wariancie zostanie mi jeszcze trochę folii filtru, więc zostanie na zabezpieczenie lunetki celowniczej. Bezwzględnie należy o tym pamiętać i nigdy nie patrzeć na Słońce przez jakąkolwiek optykę! W grę wchodzą wyłącznie znani i renomowani producenci. Tu już nie idzie o jakość obrazu, tylko o bezpieczeństwo oczu.

3_solar_filterfoto: http://www.rothervalleyoptics.co.uk

Wspomniany w poprzednim wpisie sześciokątny wyciąg okularowy jest bardzo stabilny, ale operowanie nim to pewne wyzwanie. Bardzo łatwo przeskoczyć ostry obraz. To staje się tym bardziej ważne, kiedy planujemy montaż lustrzanki na wyciągu. Zapragnąłem więc mieć przekładnię 10:1 zwiększającą precyzję ustawiania ostrości. Bresser produkuje dedykowany reduktor do swoich focuser’ów.

4_gear_setfoto: http://www.rothervalleyoptics.co.uk

Teleskopy zwierciadlane są podatne na odejście zwierciadła głównego lub wtórnego od osi teleskopu lub jakąkolwiek zmianę fabrycznego ustawienia. Ba, nawet fabryczne ustawienie może być dalekie od ideału. Kolimacji, czyli doprowadzenia układu optycznego do stanu zbliżonego do ideału, można dokonać za pomocą znanego wszystkim pudełka po kliszy fotograficznej z dziurką w dnie. Jednakże moim celem jest zakup kolimatora laserowego, aby proces ten był zawsze szybki, a ustawienia jeszcze bardziej idealne. Tutaj znów pojawia się firma Meade.

5_collimatorfoto: http://www.rothervalleyoptics.co.uk

Jest jeszcze mnóstwo innych akcesoriów, jakie można by chcieć mieć. Zaczęła mi jednak świtać w głowie pewna myśl i wszystko wskazuje na to, że pieniążki będą potrzebne jeszcze na coś innego.

Z ostatniej chwili: zapomniałem o czymś niezwykle istotnym, a dokładnie o dwóch sprawach. Choć teleskop na montażu Dobsona nie jest polecany do astrofotografii, nie mogłem się oprzeć pokusie i postanowiłem kupić pierścień redukcyjny 2″ do T2 (T2 mount adapter) oraz pierścień do mojej lustrzanki Sony Alpha. Oba te elementy skręcone razem są niezbędne, żeby zamontować lustrzankę na wyciągu okularowym. Mój teleskop posiada akurat 2″ otwór, ale inne teleskopy mogą wymagać reduktora o rozmiarze 1,25″. A drugim niezbędnym elementem jest coś, co umożliwi zdalne wyzwalanie migawki aparatu bez jego dotykania, co zwykle powoduje drgania/poruszenia. Wybór padł na mały pilot otwierający migawkę na zadany w aparacie czas po naciśnięciu przycisku lub w trybie BULB otwiera ją po jednym naciśnięciu i zamyka po drugim. Pilot posiada też przycisk samowyzwalacza fabrycznie zdefiniowany na 2s.

6_T2

7_pilot

Aktualizacja: październik 18, 2017

No i co mi wyszło z moich planów? Co udało mi się kupić z powyższej listy, a co okazało się nieporozumieniem?

  • Okular z zoom’em 8-24mm. Nie kupiłem i chyba nie kupię. Napisałem na początku tego postu „…Pozwoli to na płynną regulację powiększenia bez odrywania oka i tym bardziej bez przekładania okularu. Przynajmniej w teorii.” Po pierwsze, czytałem niepochlebne opinie na temat tego typu wynalazków, generalnie w stylu „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Musiałbym najpierw sprawdzić, a kosztuje to to niemało. Po drugie, ze względu na ogromne rozświetlenie nieba wielkomiejskim blaskiem i zaledwie szansę na wycieczki poza miasto, skłaniam się obecnie ku obserwacji planet, Księżyca i Słońca. Ponadto, ze względu na nienajlepszy wzrok i astygmatyzm zamierzam skoncentrować się na kamerze, zarówno w trybie „na żywo”, jak i pod kątem astrofotografii.
  • Filtr księżycowy. Jak najbardziej jest w planie. Niestety, nadal tylko w planie.
  • Filtr słoneczny Seymour, arkusz 12″ x 12″. Zakupiony będzie razem z kamerą, niewykluczone, że zrobię sobie prezent na gwiazdkę. Napisałem „Nadal nie odpuszczam plamom na Słońcu…” i jest to prawda. Chcę je zobaczyć własnym sprzętem, chcę zobaczyć granulację, a nawet to uwiecznić.
  • Przekładnia focuser’a 10:1. Można zapomnieć, poszedłem w stronę motofocuser’a. A najzwyczajniej w świecie, jest to zdecydowanie za droga zabawka, bo inaczej już bym to miał.
  • Laserowy kolimator. Raz po raz rzuca mi się w oczy informacja na różnych forach, że laserowy kolimator może pokazać dobry wynik przy nieźle rozjechanym teleskopie. Owszem, kupię kiedyś kolimator, ale nie laserowy, tylko porządny Cheshire z krzyżem. A na marginesie, kilka razy bawiłem się w kolimację za pomocą zmodyfikowanego pudełka po kliszy, a jakiś czas temu zrobiłem test na gwieździe, z którego wyniku jestem naprawdę zadowolony (link).

Lista zakupów na teraz:

  • Seymour Solar filter 12″ x 12″,
  • kamerka Microsoft LifeCam Studio.

 

Reklamy